هیئت هایی از ایران و آمریکا از امروز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه مذاکرات دو جانبه خود را در ژنو آغاز می کنند اما این گفتگوها با چه هدفی انجام می شوند. بر اساس خبرهای منتشر شده در مذاکرات امروز ایران و امریکا “هلگا اشمید” از معاونین “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور خواهد داشت.

ریاست تیم مذاکره کننده آمریکایی در مذاکرات امروز برعهده “ویلیام برنز” دیپلمات کهنه کار آمریکایی و کسی که سال هاست مسئول پرونده ایران در وزارت خارجه ایالات متحده است، خواهد بود. البته “وندی شرمن” معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای ۱+۵ با ایران و “جک سالیوان” معاون “جون بایدن” مشاور معاون رئیس جمهور امریکا، نیز برنز در این گفتگوها همراهی می کنند.

مذاکره کنندگان ایرانی را نیز در این دیدار “عباس عراقچی” معاون وزیر خارجه و مشاور کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی، رهبری خواهد کرد. این مذاکرات در حالی انجام می شوند که قرار است هفته آینده دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در وین برای رسیدن به توافق جامع هسته ای برگزار شود. اعلام این خبر که تیم آمریکایی را در این مذاکرات ویلیام برنز رهبری می کند موجب شکل گیری حدس و گمان های زیادی در خصوص چرایی انجام گفتگوی مستقیم میان ایران و امریکا شده است.

در نوامبر سال گذشته میلادی و پس از امضای توافق نامه هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، آسوشیتد پرس در گزارشی بلند اعلام کرد که این توافق نامه نتیجه مذاکرات محرمانه ای بوده که از مدتی قبل میان ایران و آمریکا آغاز شده و در کشور عمان پیگیری می شد.

در آن زمان آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که در این مذاکرات محرمانه برنز، شرمن و سالیوان حضور دارند. این رسانه غربی حتی مدعی شده بود که برنز و سالیوان در مذاکرات کشورهای ۱+۵ و ایران نیز حضور دراند اما حضور این دو نفر به گونه ای است که رسانه ها متوجه آنها نشوند.